אמירת קדיש בתשלום היא לא פשוט פעולה דתית, אלא תרומה לקהילה וגם לעצמנו. בעידן המודרני שלנו, כאשר רוב הפעולות מתבצעות בצורה מסורתית, עם אפשרויות רבות להתמקם בקהילה ולתרום, אמירת קדיש בתשלום מציינת את השקפת העולם שלנו המשולבת ומתקדמת.

בימי הקדם, אמירת קדיש הייתה פעולה דתית מתוך התחושה של התקשרות לרוחניות והענינים הנצחיים. אך בעידן המודרני, רובנו נמצא במציאות של חיים מהירים ועמוסים, ולכן ניתן לראות את אמירת קדיש בתשלום כתרומה שהולכת מעבר למסגרת הדתית.

כאשר אדם בוחר לקדוש את השם ולזכור את יקוק במסגרת זו, הוא לא רק מתמקם בסדר דתי, אלא גם מתרם לקהילתו. זו תרומה שנעשית בתמורה לתרומה שנקבל בקהילה. הכוונה לכך היא להביע את ההתמחות בדת ובמסורת, ובנוסף לתרומה הדתית, ישנה גם תרומה לעצמו – חידוש פנימי, התחזקות ביחס למסורת והקשר עם השורשים הדתיים.

הקהילה המקבלת את התרומה נהנית מאמירת הקדיש בתשלום כתרומה חברתית וקהילתית. זהו דבר שמחזיק את קשרי הקהילה ומחזק את האמונות והעקרונות המשותפים. כאשר אנשים מתרמים לקהילה, הם בונים חיבורים חזקים עם אנשים אחרים והתרומה הזו נעשית גם בתמורה לתרומות שמקבלים מהקהילה.

בסופו של דבר, אמירת קדיש בתשלום היא פעולה המקשרת את האדם למקורותיו ולקהילתו, אך גם משרתת כאמצעי לתרומה חברתית ולהבטחת הקיום של מסורת ודת. היכולת להשקיע ולתרום גם באמצעות אמירת קדיש בתשלום מדגישה על הערכים של יחס וקשר לזכרונם של המתים ומחזקת את הקשר שלנו עם העבר ועם אחריותנו לדור הבא.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *